Kup bilet

Termin: 12 grudnia 2019

Budynek SENATOR
ul. Bielańska 12, Warszawa

IV Kongres Polskiego Kapitału

12 grudnia 2019 Kup bilet
12.12.2019
Menu
Forbes

Relacja z Kongresu

Główną nagrodę Przedsiębiorca Roku według magazynu „Forbes” dostał Marcin Grzymkowski, twórca eobuwie.pl. Nagrody „Forbesa” zostały przyznane jeszcze w siedmiu innych kategoriach. Wręczenie nagród miało miejsce 12 grudnia na IV Kongresie Polskiego Kapitału

- Pożyczył od rodziców 10 tys. zł i zbudował firmę wartą miliard - tak napisaliśmy na okładce „Forbesa” kilkanaście miesięcy temu. Kupił platformę sklepu internetowego, aparat i stworzył eobuwie.pl. Najbardziej rozpoznawalną markę e-commerce w Polsce, która póżniej stała się narzędziem ekspansji dla CCC na rynkach zachodnich. W mijającym roku zaprezentował nowy, rewolucyjny koncept sklepu tradycyjnego - mówił redaktor naczelny „Forbesa” Paweł Zielewski o laureacie nagrody głównej.

- To dowód, że Polacy są innowacyjni, przedsiębiorczy i mają świetne buty - wtórowała mu Beata Mońka, Business Partner Solutions.

- Czuję się zaszczycony. Moim celem jest nieustanny rozwój firmy , co udaje się dzięki wspaniałemu zespołowi. To właśnie nowe technologie, moda i wspólna praca zapewniły nam sukces - mówił Marcin Grzymkowski.

Nagroda czytelników

Według czytelników Przedsiębiorcą Roku w internetowym głosowaniu wybrany spośród 15 firm został Jan Kolański, twórca firmy Colian. W jego imieniu nagrodę odebrał syn Mateusz. - Cieszymy się, że czytelnicy docenili naszą ekspansję na rynki zagraniczne. Mamy świetny zespół. Już 15 lat temu „Forbes” wskazał, że mamy szanse pozytywnie wpłynąć na polską gospodarkę. I to się sprawdza - mówił.

Giełdowa spółka roku

W tej kategorii zwyciężyło Enter Air. - Z ich usług skorzystało 2 mln Polaków, a firmę założyło czterech byłych pracowników Centralwings - spółki-córki LOT-u. Osiągnęli 127 proc. wzrostu na giełdzie w ciągu ostatnich 12 miesięcy - uzasadniał Paweł Zielewski.

Nagrodę odebrał członek zarządu Enter Air Grzegorz Polaniecki z rąk Zbigniewa Leszczyńskiego, członka zarządu PKN Orlen. - Na giełdę weszliśmy 4 lata temu i był to dobry krok. Dostaliśmy kapitał, który nas wzmocnił i zwiększył naszą zdolność kredytową. Strategię rozwoju od wielu lat realizujemy bardzo konsekwentnie. Tych, którzy się zastanawiają zapraszamy na giełdę. Warto - mówił Polaniecki.

Zmiana roku

W tej kategorii zwyciężył Totalizator Sportowy. - „Forbes” to firmy prywatne, ale czasami robimy odstępstwa. Wejście Totalizatora w ecommerce sprawiło, że po zakłady online oraz do kasyna internetowego ustawiły się kolejki. Teraz z tego źródła pochodzi 40 proc. przychodów, co daje miliard złotych dla budżetu - mówił Zielewski.

Nagrodę odebrał prezes firmy Olgierd Cieślik. - Mamy świetny zespół, świetny produkt i świetną branżę, ale przede wszystkim świetny zespół. To ich zasługa, że stworzyli produkt, który wzbudził tak masowe zainteresowanie - mówił.

Kapitalista roku

W kategorii kapitalista roku nagroda „Forbesa” trafiła do prezesa PKO BP Zbigniewa Jagiełły. Nagrodę wręczyli Beata Mońka oraz Paweł Zielewski. - To prezes, który przekształcił bank dla drobnych ciułaczy, w gracza klasy światowej. A transformacja nie była łatwa, gdyż objął go w środku kryzysu finansowego - mówił Paweł Zielewski. - To prawdziwy lider, który nie boi się wymieniać na scenie swoich pracowników z imienia i nazwiska, mówiąc, że jest z nich dumny - mówiła Beata Mońka.

Ambasador Biznesowy

W imieniu Jacka Rutkowskiego, prezesa Grupy Amica, nagrodę z rąk redaktora naczelnego „Forbesa” Pawła Zielewskiego oraz Ewy Małyszko, prezes PFR TFI odebrał członek zarządu ds. finansowych Michał Rakowski. - Ambasador biznesu to osoba, która promuje Polskę i polską przedsiębiorczość za granicą. Jacek Rutkowski idealnie się w tę definicję wpisuje - jego firma hurtem podbija rynki zagraniczne, dysponując takimi markami jak Amica, Gram, CDA, Hansa czy Fagor, które plasują się wysoko w rankingach jakości. W Europie nie są obecni jeszcze we Włoszech, ale Jacek Rutkowski już nad tym pracuje - mówił Paweł Zielewski.

- Dziękuję nie tylko w imieniu Jacka Rutkowskiego, ale i całego zespołu liczącego 2,5 tys. osób. Sprzedajemy nasze produkty ww 70 krajach, mocno rozwijamy się w Polsce, Niemczech, Francji, Rosji czy krajach skandynawskich. Mamy nadzieję być dumną wizytówką Polski na świecie - mówił Rakowski.

Firma Odpowiedzialna Społecznie

- Nagrodziliśmy Naszą Fundację, bo Jolanta Pasynkiewicz, którą nią zarządza sama jest przedsiębiorcą i potrafiła namówić biznes do działalności charytatywnej. Łatwiej wymienić firmy, które z fundacją jeszcze nie współpracują, niż te, które ją wspierają, a są na listach „Forbesa”. W rezultacie Podkarpacie stało się za małe dla jej działalności - mówił wręczający nagrodę Paweł Zielewski.

- To nie tylko moja fundacja, prowadzę ją z koleżankami o to jest nasz wspólny sukces - zaznaczyła Pasynkiewicz. - Udało się nam przekonać duże grono biznesu, że działalność charytatywna to nie PR, a potrzeba serca i nasza powinność. Ludzie sukcesu powinni się tym sukcesem dzielić. Co ważne, w naszej fundacji nic nie idzie na naszą działalność własną, a wszystko idzie na działalność statutową. Ostatnio wybudowaliśmy kolorowy dom dziecka na Podkarpaciu - mówiła Pasynkiewicz.

Transakcja roku

Grupa Nowy Styl, która została założona przez braci Adama i Jerzego Krzanowskich, została nagrodzona za dwa przejęcia sfinalizowane w tym roku: niemieckiej firmy Kusch+Co oraz dwóch fabryk francuskiej Majencii.

- Gdy w 1993 roku dwaj bracia zakładali warsztat w Krośnie, nic nie wskazywało, że dwadzieścia kilka lat stanie się międzynarodową grupą działającą na kilkudziesięciu rynkach. Dziś nagradzamy ją za dwa sfinalizowane przejęcia, których dokonali w tym roku: jedno w Niemczech, drugie we Francji. Zdaniem kapituły przejęcia Nowego Stylu są jak wzory z Sevres dla polskiego rynku - mówił wręczający nagrodę Paweł Zielewski.

- Cieszymy się, że polskie firmy osiągają takie sukcesy - wtórował mu Piotr Kochański, partner zarządzający kancelarii Kochański&Partners / Pinset Mansons.

- Dziękuję, cieszę się, że zostaliśmy docenieni - mówił odbierający nagrodę Adam Krzanowski. - Myślę, że już w tym roku możemy stać się największą firmą w Europie wyposażającą biura, dzięki tym dwóm transakcjom. Rzeczywiście produkujemy nie tylko meble, ale i projektujemy całe wyposażenie biur. Ta pozycja była możliwa, dzięki szeregowi przejęć - zaczęliśmy w 2011, kolejna transakcja była w 2013, a w tym roku udało się dopiąć dwie kolejne. Nie byłoby to możliwe bez naszego modelu rozwoju i ludzi - mamy niezmienny zarząd od 11 lat. Szczególne podziękowania należą Rafałowi Chwastowi, który jest odpowiedzialny za transakcje i integrację firm w grupie, która jest bardzo duża - mówił Krzanowski. 

Co się działo na IV Kongresie Polskiego Kapitału?

O zagranicznych akwizycjach i kierunkach rozwoju rozmawiali m.in. Maks Kraczkowski, wiceprezes PKO BP, Tomasz Sawicki, menedżer ds. finansowania z BGK, Zbigniew Leszczyński, członek zarządu PKN Orlen, Rafał Milczarski, prezes PLL LOT oraz Artur Wiza, executive vice president Asseco.

Mowa była także o restrukturyzacji - w tym o szczególnym przypadku restrukturyzacji Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, które ze szpitala przynoszącego straty przekształciło się w jeden z najnowocześniejszych w Polsce. Rozmawiali Paweł Kolczyński, wiceprezes ARP, Jakub Kraszewski, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego oraz Dariusz Samolej z Departamentu Inwestycji Infrastrukturalnych PFR. W kolejnej części o transformacji cyfrowej rozmawiali prezes Totalizatora Sportowego Olgierd Cieśliński, który opowiadał o wejściu państwowego monopolisty w ecommerce. Towarzyszył mu twórca marki akumulatorów m.in. dla laptopów Green Cell Paweł Ochyński.

W dalszej części Piotr Kochański i Axel Kalinowski z London Stock Exchange przekonywali, że w Londynie polskie firmy mogą liczyć na dobre warunki pozyskania kapitału. Prezes Żabki Tomasz Suchański oraz Grzegorz Łaptaś opowiadali o transformacji jaką przeszła firma, otwierając się na klientów i ich zmieniające się gusta. Monika Rajska-Wolińska, partner zarządzająca Colliers International w Polsce dzieliła się przemyślenia na temat transformacji stylu zarządzania, którą każdy przywódca musi zacząć od siebie.

Kolejna dyskusja dotyczyła spowolnienia gospodarczego. Zarówno Piotr Bujak, ekonomista PKO BP jak i Janusz Jankowiak, ekonomista Polskiej Rady Biznesu prognozują dalszy spadek tempa wzrostu. Jankowiak był przy tym większym pesymistą - zakładał spadek wzrostu PKB do 1,5 proc. w 2021 roku i to przy wysokiej inflacji przekraczającej nawet 3,5 proc. 

Dużą uwagę przykuła rozmowa prezesa PKO BP z Pawłem Zielewskim i Beatą Mońką. Prezes bronił się przed odpowiedzią na pytanie czy zamierza przejąć mBank („Czy wyście zwariowali?”) a jednocześnie przyznał, że jego 10-letnia prezesura w PKO BP była okupiona małym wylewem, w wyniku, którego ma słabszy słuch. Rozmowa Sebastiana Buczka, prezesa Quercus TFI oraz Jacka Radziwilskiego, Senior Investment Directora CEE Equity, dotyczyła kondycji giełdy i rynku kapitałowego po bankructwie GetBacku.

Następnie Pracownicze Plany Kapitałowe i oszczędności Polaków stały się obiektem rozmowy z Ewą Małyszko, prezesem PFR TFI. Temat kontynuował prezes PFR Paweł Borys, który podkreślał różnice pomiędzy OFE a PPK.

Prof. Piotr Zielonka wyjaśnił uczestnikom w jaki sposób ulegają ułudzie prognozowania wbrew rozsądkowi. Następnie o branży private equity pozwalającej osiągać ponadprzeciętne stopy zwrotu opowiedział Jacek Pogonowski, partner Value 4 Capital. W ostatniej dyskusji o tym czy giełda to miejsce tylko dla spółek gamingowych i biotechnologicznych wzięli udział: Maciej Bombol zGiełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, Ryszard Hermanowski z Haitong Bank oraz Krzysztof Zoła, wiceprezes Cognoru. 

Źródło; forbes.pl